Jak tanio zmodernizować dom letniskowy
Nigdzie tak dobrze nie odpoczywamy, jak na łonie natury. A dodatkowo, gdy jesteśmy właścicielami kawałka ziemi z domem letniskowym. Staje się on dla nas małym rajem, pod warunkiem jednak, że dom jest dla nas wystarczająco komfortowy. Jeśli domek jest zaniedbany i słabo wyposażony, warto go zmodernizować. Prostymi sposobami sprawimy, że dom letniskowy będzie nowocześniejszy, bezpieczniejszy i sprawi nam jeszcze więcej radości podczas letniego wypoczynku.
Estetyka architektury domu letniskowego
Stare domki letniskowe zazwyczaj są skromne i mają zwykle prostą bryłę, tym bardziej warto zadbać o ich zewnętrzną estetykę. Najczęściej wykonane są z drewna, a jest to materiał, który wymaga regularnej impregnacji. Do jej przeprowadzenia warto wybrać impregnat do drewna również barwiący i poprawiający wygląd zewnętrzny budynku. Ponieważ stylistyka letniska rządzi się swobodniejszymi prawami niż zabudowa miejska, możemy wybrać intensywne, radosne kolory, które bardziej kojarzą się z wakacjami, niż stonowane i mało wyraziste. Jeśli w rodzinie jest ktoś uzdolniony plastycznie, może ozdobić elewację rysunkami o sielankowej tematyce. Pięknie wyglądają na drewnianej ścianie domu np. motywy kwiatowe, stylizowane na ludowe.
Do zabezpieczenia i ozdobienia budynku drewnianego przydadzą się również bejce i lakierobejce, które równocześnie ochronią surowiec przed degradacją biologiczną oraz działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Do malowania elewacji tynkowanej wykorzystujemy farby fasadowe. Elewację skromnego budynku ożywią okiennice, które mogą mieć kontrastujący ze ścianami kolor. Taką prostą konstrukcję możemy wykonać sami, a gdy nie posiadamy dostatecznych talentów stolarskich, warto zamówić je u lokalnego stolarza, którego usługi zazwyczaj nie należą do wyjątkowo drogich. Dla bezpieczeństwa warto zadbać o solidne drzwi wejściowe oraz zamki zabezpieczające nasze mienie. One również mogą być utrzymane w kolorystyce okiennic.
Wyposażenie stref pośrednich
Estetykę domu letniskowego często szpecą przypadkowe sprzęty, zalegające na gankach i tarasach. Obdarowywani przez znajomych oraz sami, zwożąc na działkę niepotrzebne, mocno już zużyte meble sprawiamy, że budynek jest zagracany. Przez to przestaje być funkcjonalny, a ze starych sprzętów i tak nie mamy ochoty korzystać. Warto zrobić rekonesans i pozostawić tylko to, co niezbędne. Stary stół drewniany lub metalowy można tanio odrestaurować. Wystarczy zeszlifować zużytą powłokę i nanieść nową chroniącą przed wilgocią – na rynku jest bardzo dużo nowoczesnych farb do drewna i farb do metalu. Wysłużone meble, takie jak kanapy i tapicerowane krzesła, które nie nadają się w rzeczywistości na działkę, zastąpmy niedrogimi meblami ogrodowymi wykonanymi z tworzyw sztucznego. Będą lekkie i trwałe, a przede wszystkim, jednakowe. Na ganku i tarasie postawmy takie same donice z kwiatami – dodadzą dużo uroku.
Wnętrze domu letniskowego
Wewnątrz warto zmodernizować przede wszystkim łazienkę. Niedużym kosztem możemy pokryć ściany w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie wody. Te małe powierzchnie potrzebują niewielu płytek ceramicznych, które nabędziemy dziś za przystępną cenę. Zestawy najprostszych sprzętów łazienkowych, składające się z sedesu, umywalki i brodzika, można kupić już za około 1000 zł. W kuchni stare fronty szafek można pomalować, okleić lub jeśli są w złym stanie – wymienić na nowe. Będzie to mniejszy koszt, niż wymiana całych mebli. Również sama wymiana uchwytów szafek na efektowne, np. malowane ceramiczne, sprawi, że kuchnia stanie się bardziej estetyczna. Ważny jest też stan blatu roboczego. Zniszczony i wypaczony warto wymienić choćby na lity, drewniany, który zaolejujemy. Kilkakrotne nanoszenie oleju sprawi, że będzie odporny na wilgoć i bardzo estetyczny. Warto odnowić sypialnie – stare wersalki zastąpmy wygodnymi łóżkami – może to być prosty stelaż z materacem, ściany warto ozdobić tapetami z motywem natury.
zdjęcie otwierające: K. Jankowska